Εκλεκτικές συγγένειες, επικίνδυνες συμπράξεις
Παντελής Μπουκάλας, Η Καθημερινή, Δημοσιευμένο: 2008-02-05
Θα υπέθετε κανείς ότι η αποστομωτική σαφήνεια της εικόνας, με τα ΜΑΤ και τους «Χρυσαυγίτες» να ορμούν αρμονικά συνεργαζόμενοι, θα υποχρέωνε την πολιτική ηγεσία σε κάποιες εξηγήσεις. Και όμως. Ακάθεκτος ο κυβερνητικός εκπρόσωπος διέψευσε και την εικόνα. Το μόνο που ακούστηκε είναι ότι θα γίνουν έρευνες, και μάλιστα από αξιωματούχο υφιστάμενο του ελεγχόμενου αττικάρχη. Ερευνες είχαν γίνει και για το περιστατικό της Θεσσαλονίκης, όταν πέντε ένστολα παλικάρια τσαλαπάτησαν ηρωικά τον πεσμένο Κύπριο φοιτητή. Και τότε η εικόνα είχε αναγκάσει τους επικεφαλής των δημοσίων δυνάμεων να αποδεχθούν αυτό που αρνούνταν επί σειρά ετών, ότι δηλαδή η αστυνομική βαρβαρότητα δεν είναι κακοήθης φήμη διακινούμενη από εχθρούς της πατρίδας. Οι ποινές που επιβλήθηκαν για το επεισόδιο εκείνο ήταν αστείες, τραγικά αστείες· μάλλον τον τόνο της επιβράβευσης είχαν παρά της τιμωρίας.
Τίποτε περισσότερο, τίποτε δημοκρατικότερο δεν πρέπει να αναμένεται και τώρα, ακόμη και αν αποδειχθεί με βίντεο ότι οι «χρυσαυγίτες» μετέφεραν τον εθνικώς πρέποντα οπλισμό τους με τη συνδρομή ενστόλων, αν όχι και με την ευγενή χορηγία τους. Ετσι, το καθεστώς των εκλεκτικών συγγενειών θα παραμείνει αδιατάρακτο: Στον επόμενο ξυλοδαρμό μεταναστών, επ’ ευκαιρία κάποιου «εθνικού αθλητικού θριάμβου», και πάλι οι νεοφασίστες θα μαχαιρώνουν μετανάστες, υπό το ατάραχο ή και προτρεπτικό βλέμμα των «δυνάμεων της τάξεως». Στην επόμενη επίθεση εναντίον αλλοδαπών, το οικείο αστυνομικό τμήμα θα ξαναδώσει τη συμβουλή «μην το ψάχνετε» σε όσους θα διαμαρτυρηθούν. Και στην επόμενη κατάληψη του Πολυτεχνείου και πάλι οι «Χρυσαυγίτες» θα τρέξουν «αυθορμήτως» με τη μάσκα του αγανακτισμένου πολίτη για να συμβάλουν στην «αποκατάσταση της τάξεως»...