Σκηνές από το κοινωνικό κραχ
Τάκης Θεοδωρόπουλος, Τα Νέα, Δημοσιευμένο: 2008-12-09
Τους κουκουλοφόρους τους έχουμε μάθει χρόνια τώρα. Τους οργανώσαμε, τους εκπαιδεύσαμε, τους δώσαμε χρόνο στην τηλεόραση και την καθημερινή μας ζωή. Φτιάξαμε και ειδικά σώματα της αστυνομίας για να στέκονται απέναντί τους στον ρόλο των αντιπάλων σε λευκή απεργία διαρκείας. Δεν θα μάθουμε ποτέ ποιοι εισπράττουν τα πνευματικά δικαιώματα του κακοπαιγμένου σίριαλ.
Μόνο που τώρα τη χώρα τη διοικεί μια κυβέρνηση με ειδικές ανάγκες, ένα δυσάρεστο συνονθύλευμα καιροσκοπισμού, ανικανότητας και θράσους. Μόνο που τώρα μαζί με τους κουκουλοφόρους στους δρόμους έχουν βγει δεκαεξάχρονα παιδιά. Και κανείς δεν θέλει τα σημερινά δεκαεξάχρονα παιδιά να γίνουν οι αυριανοί επαγγελματίες της βίας.
Δεν έχουμε πια την πολυτέλεια της βλακώδους υποκρισίας μας.
Το πολιτικό κραχ το ζούμε εδώ και κάτι μήνες. Το κοινωνικό κραχ όμως ετοιμάζεται εδώ και χρόνια. Αν υπάρξει ένα ακόμη θύμα αύριο, θα ξημερώσουμε ως ρακοσυλλέκτες της κοινής μας ζωής.