Κατηγορηματικό ΟΧΙ στη νέα Μεγάλη Μελισσανιδική Ιδέα για το όνομα «Αγια Σοφιά»
Δημοσιευμένο: 2005-05-18
« Οι οπαδοί της ΑΕΚ, κατά τεκμήριο πολίτες προοδευτικοί και δημοκράτες, δεν μπορούν να αποδεχτούν ποτέ ότι η πολυπόθητη κατασκευή γηπέδου- ακόμη και αν ξεκινά από τις καλύτερες των προθέσεων - θα παραπέμπει στο διηνεκές σε αλυτρωτισμούς.
Αναπολώ, τιμώ και σέβομαι δεν συνεπάγεται ότι αντιποιούμαι συμβόλων αλλά και ευτελίζω.
Η ΑΕΚ με την προσφυγική καταγωγή της δεν μπορεί ποτέ να γίνει η ομάδα όπου στο γήπεδό της θα εμπλέκονται ο αθλητισμός και οι αναγκαίες εμπορικές δραστηριότητες με εκκλησιαστικά και ιστορικά σύμβολα.
Η νέα Μεγάλη Μελισσανιδική Ιδέα, σε ότι αφορά το όνομα «Αγια Σοφιά», πρέπει να εγκαταλειφθεί πάραυτα.
ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Αθήνα 18/05/05