Ο ΣΥΡΙΖΑ και το τέλος των ιδεολογιών
Ανδρέας Παπαδόπουλος, Athens Voice, Δημοσιευμένο: 2015-02-04
Eίναι πλέον ξεκάθαρο ότι προϋπήρχε συμφωνία των δύο κομμάτων πολύ πριν τις εκλογές, ενώ προκύπτει ότι το περίφημο σποτάκι των ΑΝΕΛ με τον «μικρό Αλέξη» τελούσε υπό την έγκριση της Κουμουνδούρου. Στο σημείο αυτό αξίζει να σημειωθεί ότι την προεκλογική περίοδο τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ όταν τα ρωτούσαν με ποιον θα κάνουν κυβέρνηση, έλεγαν ότι θα απευθυνθούν στο ΚΚΕ και στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ, αποκρύβοντας πλήρως το ενδεχόμενο συνεργασίας με τους ΑΝΕΛ του κ. Καμμένου, καθώς σχολίαζαν ότι «μας χωρίζει άβυσσος». Δεδομένου ότι δεν έγινε καμία συνεδρίαση οργάνου του, κατά τα άλλα κόμματος που σέβεται τις δημοκρατικές διαδικασίες, ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και ότι δεν υπήρχε καμία συνάντηση των αντιπροσωπειών των δύο κομμάτων, αναρωτιέμαι ποια είναι η προγραμματική βάση της νέας κυβέρνησης; Άλλωστε, το μνημόνιο μάς έχει τελειώσει, οπότε δεν μπορεί να τους ενώνει ο αντιμνημονιακός αγώνας.
Μήπως αυτό που τους ενώνει είναι η βουλιμία για εξουσία και η κατάληψή της με όποιο τρόπο; Διότι τι μπορεί να ενώνει ένα κόμμα που αυτοαποκαλείται της ριζοσπαστικής αριστεράς με ένα κόμμα στο δεξιό άκρο του πολιτικού χάρτη με έντονα εθνικιστικά-ρατσιστικά χαρακτηριστικά;
Μήπως ο ΣΥΡΙΖΑ με την κυβέρνηση που έκανε συνέβαλε άθελά του(;) σε αυτό που στηλιτεύει, δηλαδή στο περίφημο τέλος των ιδεολογιών;
Ή, μήπως, η συνεργασία του ΣΥΡΙΖΑ με τους ΑΝΕΛ, όπως ήδη λένε στο παρασκήνιο στελέχη της Κουμουνδούρου, ήρθε για να μείνει και να αποκτήσει μονιμότερα χαρακτηριστικά, ενδεχομένως κάτω από την ίδια ομπρέλα; Τα παραπάνω δεν είναι αποκυήματα της φαντασίας μας.
Γνωρίζουμε ότι στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, τα οποία τυγχάνει να μελετούν και τις τάσεις της κοινωνίας και τις υπόγειες μετακινήσεις, λένε ότι «ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το νέο ΠΑΣΟΚ». Κοινώς, ότι όπως το ΠΑΣΟΚ επί πολλές δεκαετίες είχε στο εσωτερικό του και ένα μεγάλο κομμάτι με έντονα «πατριωτικά» και λαϊκίστικα χαρακτηριστικά, τώρα το ίδιο πρέπει να κάνει σταδιακά ο ΣΥΡΙΖΑ και να αφομοιώσει το κόμμα του κ. Καμμένου. Άλλωστε, όπως έχει γράψει ο καθηγητής Κοινωνιολογίας, Παναγής Παναγιωτόπουλος, η μεγάλη πλειονότητα των ανθρώπων που ψήφισαν τα δύο αυτά κόμματα έχει εκτός από την αγανάκτηση ένα ακόμα στοιχείο που τους ενώνει: «Για τα δεινά φταίνε οι άλλοι, ενδεχομένως οι κακοί ξένοι». Α, μήπως, αυτή είναι και η κοινή προγραμματική βάση της νέας κυβέρνησης;