Μετρώντας μέρες
Νίκος Μπίστης, Δημοσιευμένο: 2015-03-09
Η ζημιά ήδη έχει γίνει, τώρα πρέπει να αποφευχθεί η κατάρρευση. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν ο Τσίπρας συμφιλιωθεί με την πραγματικότητα πράγμα που αναπόφευκτα σημαίνει οτι θα αναιρέσει τον εαυτό του. Μπορεί να το κάνει; Μπορεί να σηκώσει το βάρος ενός εσωτερικού εμφύλιου στο κόμμα του ; Να αποδεσμευτεί απο τον Καμένο; Πολύ δύσκολο, πόσο μάλλον όταν δεν προετοιμάζει το έδαφος για στροφή και εξαπολύει κυνήγι μαγισσών δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για ένα βαθύ διχασμό.
Σε κάθε περίπτωση σε μέρες - οχι σε μήνες- θα ξέρουμε αν η χώρα με " ηρωικό " τρόπο θα πέσει στα βράχια η τελευταία κυριολεκτικά στιγμή θα στρίψει. Και στην μία και στην άλλη περίπτωση ο ρόλος των δυνάμεων της αντιπολίτευσης θα είναι σημαντικός. Δεν συμφωνώ, λοιπόν, με απόψεις που θέλουν αυτή την στιγμή ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να μπουν σε κύκλο εσωστρέφειας και να αναλωθούν σε μάχες για την ηγεσία του χώρου. Οι συνθήκες είναι κάτι παραπάνω απο έκτακτες για να πάμε " ως συνήθως" .Για τον χώρο δε της κεντροαριστεράς το ζητούμενο δεν είναι αόριστες " αριστερές στροφές" και αναζήτηση ηγεσίας απο τα έτοιμα και πολυφορεμένα. Χρειαζόμαστε ενα σύγχρονο σοσιαλδημοκρατικό κόμμα. Οσοι νόμιζαν οτι αυτό θα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ βγαίνουν απο την πλάνη τους.