ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΑΝΕΩΤΙΚΗΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ
Aπευθείας διάλογο των συντρόφων Κουβέλη και Τσίπρα σε μεγάλες ανοιχτές συσκέψεις
Δημοσιευμένο: 2008-01-08
Προτείναμε στην ΠΓ του κόμματος τον απευθείας διάλογο των συντρόφων Κουβέλη και Τσίπρα σε μεγάλες ανοιχτές συσκέψεις μελών και φίλων του ΣΥΝ.
Προτείναμε την οριζόντια επικοινωνία, τον συγκεκριμένο διάλογο – και όχι τους παράλληλους μονολόγους – μπροστά στα μέλη και τα στελέχη του κόμματος που θα κληθούν σύντομα να πάρουν σοβαρές αποφάσεις. Η πρότασή μας δυστυχώς δεν υιοθετήθηκε.
Η διαδικασία αυτή είναι όμως ιδιαίτερα χρήσιμη στην πολιτικοποίηση των κομματικών λειτουργιών και στη συμμετοχή των μελών, σε μια συγκυρία όπου τα ζητήματα ηγεσίας του ΣΥΝ φαίνεται να χρησιμοποιούνται από ορισμένα ΜΜΕ είτε σε αμφιλεγόμενα πολιτικά παιχνίδια είτε σε μονομερείς προτιμήσεις.
Επιμένουμε στην ανάδειξη της πολιτικής ουσίας των διαφορετικών απόψεων για το ζήτημα του νέου προέδρου του κόμματος.