Γιατί πρώτοι στα ψηφοδέλτια;
Δημήτρης Χατζησωκράτης, Δημοσιευμένο: 2009-09-21
Αυτή είναι η ευτράπελη όψη ενός υπαρκτού προβλήματος κατά τη διαμόρφωση των ψηφοδελτίων. Έχει διαχρονικά αποδειχθεί ότι ανεξαρτήτως κόμματος, με σκληρά κατευθυνόμενη σταυροδότηση ή και εντελώς χαλαρή, οι ψηφοφόροι ξεκινούν, σε πολύ μεγάλο ποσοστό, να σταυρώνουν σχεδόν αβλεπί τον/ήν πρώτο/η και μετά συνεχίζουν να επιλέξουν και τους υπόλοιπους. Γι΄ αυτό κυρίως στις μεγάλες περιφέρειες παρακολουθούμε τόσους διαγκωνισμούς για την πρώτη θέση. Ακόμα και για τις πρώτες.
Το υπαρκτό αυτό ζήτημα δεν μπορεί φυσικά να αντιμετωπίζεται με τη μέθοδο …Αχιλλέα Καραμανλή!.
Θεσμική λύση υπάρχει. Αρκεί να ενσωματωθεί διάταξη στον εκλογικό νόμο. Τα κόμματα να καταθέτουν στα Πρωτοδικεία τα ψηφοδέλτια κατ΄ απόλυτη αλφαβητική σειρά και με αύξοντα αριθμό. Τα Πρωτοδικεία να αναλαμβάνουν να διαμορφώνουν τα ψηφοδέλτια μέσα από μια απλή διαδικασία επιλογής δια των τυχαίων αριθμών. Το αδιάβλητο, με την παρουσία των εκπροσώπων των κομμάτων, διασφαλίζεται εύκολα και απόλυτα.
Πολιτική βούληση υπάρχει;
---
*Ο Δ. Χατζησωκράτης είναι και υποψήφιος Β΄Αθήνας του ΣΥΡΙΖΑ