Η ηγεσία του κόμματος καλείται να αντιστοιχηθεί με το μήνυμα των μελών μας, με θετικές πρωτοβουλίες και αλλαγές.
Δημήτρης Παπαδημούλης, Δημοσιευμένο: 2009-03-10
Ευχαριστώ θερμά τα χιλιάδες μέλη μας για την εμπιστοσύνη τους. Αντιπροσωπεύει μια ισχυρή βούληση του «κοινωνικού» Συνασπισμού που κανείς δεν πρέπει να αγνοήσει.
Εύχομαι από καρδιάς στον σ. Νίκο Χουντή καλή δύναμη. Αναλαμβάνει πλέον ως επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου, πολύ μεγάλο βάρος στη συλλογική προσπάθεια για την επίτευξη του κομματικού μας στόχου, την εκλογή τεσσάρων ευρωβουλευτών.
Προσωπικά είναι αυτονόητο ότι θα συνεχίσω, όπως πάντα, να συμβάλλω στον κοινό μας αγώνα, στο μέτρο φυσικά που μου αναλογεί. «Έκαστος εφ’ ώ ετάχθη». Με απόλυτο σεβασμό και δέσμευση στο «συνασπιστικό κεκτημένο» για την αριστερή ευρωπαϊκή μας πολιτική. Με υπερηφάνεια για τις ιδέες του ρεύματος της ανανεωτικής και ριζοσπαστικής αριστεράς και σταθερή προσήλωση στην ανάγκη να ισχυροποιηθεί το κοινό μας σπίτι ο Συνασπισμός.